ЗМІ про Банк

АТ «АБ «РАДАБАНК» в 5-ці найнадійніших банків України.

Які банки помруть, але повернуть клієнтам всі до копійки

Статистика невблаганна - 99% населення не вірить банкам. І тепер кожен фінансовий атеїст, що зрадив вклади анафемі, воліє пересидіти смутні часи з золотовалютними запасами в готівковій формі. Дуже зручно - якщо підвернеться випадок, можна вигідно купити щось матеріальне за цінами доісторичного матеріалізму.
Адже гроші завжди під рукою ну або хоча б в зоні прицільної дальності. Одна біда - у когось кінцівки можуть виявитися довшим. До речі, ти знімаєш бронежилет на ніч або так спиш?
При всій повазі до альтернативних способів захисту заощаджень, людство ще не придумало кращого місця для зберігання грошей, ніж банки. Безперечно, вони не ідеальні. Лопнути може навіть найбільш іменитий з них. А в нинішній ситуації в групі ризику виявився майже кожен другий. Звичайно, у випадку банкрутства тобі все одно повернуть гроші. Або хоча б їх частину. Скільки років займе це задоволення, читай на наступних сторінках. Але навіщо ж викидати роки на вітер? Спеціально для тебе ми відібрали найбільш стійкі фінансові установи, в яких ти зможеш забрати гроші в будь невідповідний момент. Селекція проводилася за самими жорсткими критеріям з невеликою часткою суб`єктивних оцінок. Вибач, але піти від людського фактора виявилося вище наших сил. Загалом, читай і вкладай.

Недоторканні

Деякі банки володіють на рідкість стійкою імунною системою, незважаючи на відверто вороже середовище. Навіть трохи прикро - всім, м`яко кажучи, дуже погано, а цим все одно.
Секрет їхнього фінансового здоров`я в п`ятикратної захисті. По-перше, вони боялися, не могли або просто забули захопитися масовим кредитуванням населення і залученням нових вкладників під суперакціонний відсоток. Тому їм не довелося зіткнутися з масовими неплатежами по боргах і божевільним відтоком депозитів. По-друге, у допомозі Нацбанку вони не потребують і при бажанні могли б самі пожертвувати регулятору. Такі банки повністю автономні - можуть пережити кризу на своїх грошах. По-третє, їх акціонери - великі оригінали - віддали перевагу вкладати гроші в капітал банку в розпал паніки клієнтів, а не шлангувати в Куршавелі. Варіант - вкласти, а потім шлангувати допускається. По-четверте, у "найблагонадійніших" немає боргів перед іноземними кредиторами або їх розмір символічний. По-п`яте, оцінки рейтингових агентств тримаються на відносно високому рівні. Словом, дефолтом не пахне навіть за межами України.

Нестатутні вкладення

Перша ознака благополуччя банку - збільшення капіталу в найнесприятливіший час, коли кращим вкладенням вважається валіза з готівкою для оперативного інвестування. Логіка тут проста як автомат Калашникова. Якщо вже власники банку напихають його грошима, значить, клієнтам боятися нічого. Одна деталь - важливо, щоб капітал збільшувався не тільки в гривні, але і в перерахунку на євро. Коли курс національної валюти наближається до закупівельної вартості сировини паперового комбінату, вливання символічної суми для підтримки штанів проблеми не вирішить. З цієї причини Нацбанк видає ліцензії на певні види банківської діяльності в залежності від розміру статутного фонду банку, номінованого в євро.
І якщо банк відразу втратить 50% "уставняка" в європейській валюті, він змушений згортати свої операції, незважаючи на те, що сума в гривні залишилася незмінною. І це не кажучи про покриття збитків за непогашеними валютними кредитами. Цілком можлива ситуація, коли капітал банку взагалі стане від`ємним, хоча на папері будуть красуватися мільйони гривень.
Тут розмір не має значення. Великі і дрібні банки постраждають в рівній мірі і незалежно від країни походження акціонерів. Примітно, що після перевірки Нацбанком на вимогу МВФ 15 найбільших банківських установ, більше всіх нарікань було адресовано саме "іноземцям".

Чисто активні

Не потрібно бути семи п`ядей у лобі (або просто бритоголовим), щоб оцінити стан банку з урахуванням збільшення капіталу під час кризи. Як виявилося, майже всі банки, що наростили статутні фонди, володіють неймовірною стійкістю. Але у кожного хорошого правила є винятки.
Найбільш "життєздатний" банк - "Ощадбанк". Так склалося не тільки історично (помирав неодноразово, але щоразу чомусь виборсувався), але й арифметично, згідно з нашим рейтингом. Зараз на його кристально-чистою репутації одна пляма - він отримав в Нацбанку велику суму фінансової допомоги - 4,6 млрд. грн. А "улюбленці" НБУ дуже швидко знайомляться з тимчасовими адміністраторами та нестандартно реагують на вкладників, в стилі "прощаю всім, кому винен". Клієнти банків "Надра", "Укрпромбанку", "Київ", "Причорномор`я" добре знають ці дві особливості.
Тільки "Ощадбанк", на відміну від названих установ, взяв гріх на душу не заради себе. Змахнувши скупу сльозу, зізнаємося, що Нацбанк проявив небачену щедрість, щоб "Ощадбанк", у свою чергу, профінансував НАК "Нафтогаз". В кінці року компанія гостро потребувала коштів для розрахунків російськими колегами на газовому вентилі. Дізнавшись про цю схему, міжнародні рейтингові агентства вже поспішили трохи знизити "Ощадбанку" рейтинги. Загалом, постраждав за батьківщину.
Кредитами Нацбанку бавилися ще чотири банки з нашого рейтингу, але отримані ними суми незначні в порівнянні з їх зобов`язаннями (ресурсами). Швидше за все, взяли, бо давали. Ще б. Береш під 12%, а кредитуєш під 40-60%. А якщо просто накупити валюту ... Загалом, необхідності в підтримці НБУ вони не відчували.

Невиїзні

Немає нічого гіршого для банку під час кризи, ніж повернення боргів іноземним кредиторам. Дорого, несвоєчасно і дуже неприємно. Адже брали то по п`ять, а віддавати треба по вісім. Мораторій на погашення боргу ввести не вийде. Міжнародні суди не люблять церемонитися і коштують надто дорого. Словом, дешевше заплатити.
У нашому рейтингу наднадійних банків тільки два боржника - "Сведбанк" і "Правекс-банк". Правда, їх борг можна вважати умовним не тільки в одиницях виміру. Обидва банки належать іноземним фінансовим групам. І їхні борги - це допомога "материнських" структур. Треба думати, батьки не сильно образяться, якщо "молодь" попросить про відстрочку або поверне борг, щоб знову взяти на кишенькові витрати. Навіть впавши в батьківську немилість, погашення кредитів не стане великою проблемою. Суми не критичні.

Великі малюки

Кажуть, що чим більший банк, тим він надійніший. У нас все по-іншому. Деякі малюки з українськими власниками здатні дати фору великим банкам з іменитими іноземними засновниками. Зізнатися, до складання рейтингу супернадійних банків, ніхто не здогадувався про існування фінансової установи з багатим назвою "Златобанк". А він, між іншим, другий по надійності після "Ощадбанку". Все тому, що немає боргів перед іноземними кредиторами, немає кредитів Нацбанку. І як не парадоксально, але клієнтів, незважаючи на кризу, стало тільки більше. І це притому, що в банку немає ні міжнародного, ні українського кредитного рейтингу.
Секрет у тому, що "Златобанк" з`явився на світ в середині минулого року, коли "старички" тільки стали розуміти, які пригоди вони знайшли на свої активи. Інший приклад "жвавого малюка" - "АвтоЗАЗбанк". Тільки на відміну від "Златобанк" новачком його не назвеш. Секрет наднадійності "автомобіліста" - у появі нових закордонних власників. Як відомо, іноземці, по-перше, не купують проблемні банки, а по-друге, не шкодують грошей на розвиток нової власності, принаймні, в перші роки його існування. А що може бути краще в кризу, ніж нові власники з мільйонними амбіціями.

Автор: Журнал "Личный счет" - Микола Волков.
banksrating.jpg 

За матеріалами: Finance.ua - http://news.finance.ua/ru/~/6/0/all/2009/03/13/154458

Наверх